Je asi jedno, ve kterém jazyce programujete, kódujete nebo třeba jen píšete dokumentaci. Když píšete dopis potřebujete kvalitní pero, psací stroj, papír. Možná tušíte, co tím chci sdělit. Pro vývoj webu, zkrátka potřebujete pořádný a slušně vychovaný textový editor.
Rád bych se podělil o svoje zkušenosti z různými textovými editory. Pojďme na to!
Atom je moderní, přístupný textový editor. Na první pohled je vidět inspirace a podobnost uživatelského prostředí u jeho největší konkurence Sublime Textu.
Výhody:
Nevýhody:
Pokud hledáte free a open source textový editor, tak je to skvělá volba. Pozor na velké projekty. Pracoval jsem s ním ve Windows i na Linuxu. Jediné, co mi na něm ve finále vadilo, jsou nároky na výkon hardwaru. Na větších projektech byl příliš pomalý a sem tam zamrzl.
NetBeans je spíš IDE, než jen obyčejný textový editor. Takže úplně moc nezapadá. Je to stabilní klasika. Začínal jsem na něm a po všech možných přestupech od Atomu přes Sublime Text, Visual Studio Code atd., jsem se k němu opět vrátil. Byť je to poměrně velké kozervativní IDE s bohatou historii, napsané v Javě, tak mi zatím ze všech vychází nejlépe a splňuje moje požadavky. Je to podle mě tím, že potřebuji mimo kodérské jazyky také přesah do PHP, Nette frameworku a podporu pro šablonovací systém latte. Neříkám, že u mě zůstane na prvním místě napořád. Neustále hledám ten pravý editor/IDE, blížící se ideálu.
Výhody:
Nevýhody:
Pokud máte, dostatek RAM paměti, dost trpělivosti, tak je to ideální sluha pro vaše projekty.
Výhody:
Nevýhody:
Notepad++ je pro ty, kteří chtějí jednoduchý a rychlý textový editor. Žádný zbytečný balast kolem.
Sublime Text je jeden z nejlepších textových editorů na trhu. Je to uzavřený software, který se soustředí na nové vychytávky/funkce. Dokáže fungovat jako plnohodnotné IDE, ale přitom je malý a velmi rychlý. V tom mu pomáhá množství balíčků, které jsou k dispozici. Jako každý nástroj má plusy a mínusy.
Výhody:
Nevýhody:
I přesto všechno, je to moje druhá volba při webovém vývoji. Můžete ho používat jako triál verzi, ale vyskakovací okno vás časem donutí si koupit licenci za $80 (jednorázová platba). Za to co umí, je to férová nabídka.
Visual Studio Code je editor od Microsoftu. Obsahuje podporu pro 30+ jazyků a základní rozšíření v podobě pluginů. Dostupný pro všechny tři platformy OS X, Windows a Linux.
Výhody:
Nevýhody:
Visual Studio Code je dobrá volba pro vývojáře, pokud nechtějí stahovat velké a neohrabané Visual Studio editions (3 GB+). Editor je malý a zatím průměrný, ale svoji práci odvede.
Textový editor je nepostradatelný nástroj webových vývojářů. Pokud jsem váš oblíbený zapomněl zmínit, napište mi třeba do komentářů. Rád seznam doplním o další užitečné tipy.